fbpx

Rinoplasti

Basit Burun Estetiği: Rinoplasti Nedir?

Rinoplasti, burunla ilgili estetik müdahaleye ihtiyaç duyan ama radikal değişimler istemeyen, cerrahi operasyon risklerinden kaçınan kişilerin tercih ettiği bir uygulamadır. Dolgu işlemleri ile doğuştan veya zamanla görülen burun düşüklüklerini gideren, kontür düzenlenmesine yardımcı olan bir uygulamadır.

Basit burun estetiği ile yeni bir profil oluşturmak oldukça kolaydır.

Rinoplasti Kimlere yapılmalı

En önemli nokta şu ki, kişi birilerinin tesiri altında kalarak değil kendi isteği ile bu ameliyatı olmaya karar vermelidir. Gerçekçi beklentiler içinde olunmalı ve mümkünse on yedi yaşından önce düşünülmemelidir. Ağır deformasyonlarda, on üç yaşından itibaren uygulanabileceği de bilinmelidir.

Rinoplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Rinoplasti ameliyatı öncesinde hasta anestezi uzman hekimi tarafından muayene edilir ve gerekli kan testlerinin yapılması sağlanır.

Ameliyat hastanede ve genel anestezi altında yapılmaktadır. Ortalama süresi bir, iki saattir. Burun deformasyonunun durumuna göre ameliyatta açık ya da kapalı teknik kullanılır. Burun ucuna yönelik bir girişim planlanıyorsa açık teknik tercih edilmektedir.

Açık ameliyat sonrası burun direkçiğinde ince birkaç dikiş yer alacağı bilinmelidir.

Rinoplasti Ameliyatı Sonrasında Nasıl Bir Süreç Yaşanır?

Rinoplasti ameliyatından sonra, ilk gece hastanede geçirilir. Yüze soğuk buz uygulaması yapılır. Tampon varsa, iki gün sonra alınır.

Ameliyat sonrası burnun yeni şekli silikon tabaka ve bantlar ile iki hafta süreyle korunur. Günümüzde bu amaçla kullanılan delikli silikon stentler, nefes almayı kolaylaştırır ve çıkarma işlemi de sanıldığının tersine ağrısız olur.

Burun ateli bir hafta sonra alınarak, ince bantlar uygulanır. Açık teknik ile ameliyat olanların burun direkçiğindeki dikişleri de bu sırada alınır. Bir ay süresince zorlayıcı hareketler ve ağır egzersizlerden kaçınılması gerekmektedir.

Basit burun estetiği, burnunda radikal bir değişim istemeyen hastalarımıza uyguladığımız, dolgu işlemleri ile kontür düzenlenmesine yardımcı olan bir uygulamadır.

Burnundaki düşüklükten şikayetçi olan, radikal bir değişim ya da cerrahi müdahalelerin olası risklerini almak istemeyen herkese uygulanabilir. Basit burun estetiği, özellikle yeni bir profil oluşturma ve zaman içinde düşen ya da doğuştan düşük olan burun ucu için, son derece konforlu bir işlemdir.

Kimlere yapılmalı?

Burun şekli kalıtsaldır, ancak geçirilmiş kaza ya da ameliyat sonrası değişikliğe uğrayabilir.  Bu ameliyat çevre ve yakınların etkileri ile değil, tümüyle kişinin kendi isteğiyle olmalıdır. Gerçekçi olmayan beklentilerin yerine getirilemeyeceği unutulmamalıdır. Ağır deformasyonlarda 13 yaş üzerinde uygulanabilirse de 17 yaşın beklenmesinde yarar vardır.

Ameliyatım nasıl yapılacak?

Ameliyatınız hastanede, genel anestezi altında yapılacaktır. Öncesinde anestezi uzman hekimi tarafından muayene edilecek ve gerekli kan testleriniz yapılacaktır. Ameliyatınız ortalama 1-2 saat sürecektir. Burun deformasyonunuzun durumuna göre açık ya da kapalı teknik kullanılabilir. Burun ucunuza yönelik bir girişim planlanıyorsa açık teknik tercih edilir. Açık ameliyat sonrası burun direkçiğinde ince birkaç dikiş bulunacaktır.

Ameliyat sonrası uymam gerekenler?

Ameliyat sonrası burnun yeni şekli silikon tabaka ve bantlar ile iki hafta süreyle korunur. İlk geceyi hastanede geçireceksiniz ve yüzünüze soğuk (buz) uygulaması yapılacaktır. Tampon kullanıldıysa 2 gün sonra alınır. Günümüzde bu amaçla delikli silikon stentler kullanıldığından nefes almayı sürdürürsünüz ve çıkarma işlemi sanıldığının tersine ağrısızdır. Burun ateli 1 hafta sonra alınarak, ince bantlar uygulanır. Açık teknik ile ameliyat olanların burun direkçiğindeki dikişleri de bu sırada alınır. 1 ay süresince zorlayıcı hareketler ve ağır egzersizlerden kaçınmalısınız.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
UMT Health Travel
UMT Health Travel
Hi.
How can we help you?
Translate »